Athletic Programs



 2019 Fall Sports

 
Football: Head Coach: Dominic D'Addona
2019-2020 PIAA Classification: 3A
2017 PIAA District 12 Class AAA Champions
 
Girls Tennis: Head Coach: Wendy Bradshaw 
2019-2020 PIAA Classification: 2A
2017 PIAA District 12 Class AA Champions
2017 PCL Finalist
 
Girls Volleyball: Head Coach:  Julie Stocklos 
2019-2020 PIAA Classification: 3A
 
Girls Soccer: Head Coach: Bree Benedict 
2019-2020 PIAA Classification: 2A
2017 PIAA District 12 Class AAA Champions
2017 PCL Finalist
 
Boys Soccer: Head Coach:  Casey Farrell  
2019-2020 PIAA Classification: 2A
2017 PIAA District 12 Class AA Champions
 
Boys and Girls Cross Country: Head Coach: Matt Connelly 
2019-2020 PIAA Classification: 2A
 
Cheerleading: Head Coach: Becky Cucuzza
2017 PCL Small Varsity Champions
2017 UCA National Champions Game Day Division
 
Golf: Head Coach: Scott Murphy
2019-2020 PIAA Classification: 2A
2017 PIAA District 12 Class AA Champions
 
Field Hockey: Head Coach:  Kieran Brady
2019-2020 PIAA Classification: 1A
2017 PIAA District 12 Class A Champions
 
 2019-2020 Winter Sports

Boys Basketball: Head Coach: Joe Corbett 
2019-2020 PIAA Classification: 4A

Girls Basketball: Head Coach: Eric Gidney
2019-2020 PIAA Classification: 4A
2017 PIAA District 12 Class AAAA Champions

Boys and Girls Winter Track: Head Coach: Matt Connelly 
2019-2020 PIAA Classification: Boys 2A; Girls 3A

Boys and Girls Swimming: Head Coach: Robert Birnbrauer  
2019-2020 PIAA Classification: 2A
2018 PIAA District 12 Class AA Champions
 
2020 Spring Sports
 
Softball: Head Coach: Paul Suder
2019-2020 PIAA Classification: 4A
2018 PCL Finalist
 
Boys Volleyball: Head Coach: Rachel Picozzi
2019-2020 PIAA Classification: 2A
2018 PCL Semi-Finalist
2017 PIAA District 12 Class AA Champions

Boys Tennis: Head Coach: Lisa Polk 
2019-2020 PIAA Classification: 2A

Baseball: Head Coach: Brian Ferko
2019-2020 PIAA Classification: 4A

Girls Lacrosse: Head Coach: Tina Bastardi
2019-2020 PIAA Classification: 2A
2018 PCL Playoffs

Boys Lacrosse: Head Coach: Mark Princehorn
2019-2020 PIAA Classification: 2A
2018 PCL Semi-Finalist
2017 PIAA District 12 Class AA Champions

Boys and Girls Track: Head Coach: Matt Connelly  
2019-2020 PIAA Classification: Boys 2A; Girls 3A
2018 Girls 4X800 Relay PIAA State Qualifier
2018 Boys 4X800 Relay PIAA State Qualifier
2018 Boys High Jump and 300m Hurdles PIAA State Qualifier